és nem tudjuk meg mire teremtettünk mi
2013. július 25., csütörtök
nézlek, ahogy alszol
és nem tudjuk meg mire teremtettünk mi
Betiltanám a nyarat
Pedig Gg nem egyedülálló.
Csak hát hiába van otthon a frizsiderben egy szép kerek őszibarack, mégsem tud versenyezni a hamvas, illatozó, fáról épphogy csak leszakított barackokkal.
A frizsider-gyümölcsöm édes lében úszkál, fényesen csillog, bármikor beleharaphatok vagy lenyalogathatom róla a szirupot. Szeretem, dédelgetem, jó az íze, és elégedetté tesz a tudat, hogy van egy szép és ízletes barackom.
De a frissiben szakajtott erősebben illatozik. Kemény a húsa, a tartórostjait nem főzték puhára, roppan a fogam alatt. Héján pihék, pici szőröcskék csiklandozzák az ajkaimat. Nincs félbevágva, kimagozva. És - ellentétben a tartósítással konszolidált, megbízható barackommal - izgalmasabbá teszi, hogy még benne van a rothadás lehetősége.
2013. július 19., péntek
A gasztronómia örömei
Olyan szerves része a hétköznapoknak, hogy nem is tudom, hogy lehet külön naplót és külön szakácskönyvet írni. Tudom, mostanában meghonosodott ez a naplószakácskönyv-műfaj. Lehet, hogy bulváros, bevallom, egyet sem olvastam, de valamennyire jogos. Én szeretek enni, finomat enni, és az örömöt okoz.mellette jót beszélgetni, elmélkedni, utána egy jó könyv vagy zene, film, rövid szundikálás...
A minap a mirage-ban jártunk.kiváló a konyha. Egy hete a mugal shahiban. Pazar ízek. Ma egy felejtendő mekis eltévelyedés után idehaza főztünk. Csirkecomb tepsis krumplival,tzatziki. Utána túrógombóc, gundel károly receptje nyomán. Ha valaki, hát ő komolyan vette a gasztronómiát, és olyan szeretettel ír a konyháról, hogy kedvem támad beállni a fazekak mögé.
A nap hangulatához persze hozzátartozik a pezsdítő beszélgetés két evőcimborámmal, szőrmókkal és furcsarccal, akik mély és megnyerő benyomást tettek ivadékaimra. Ezúton is kösz.
2013. július 5., péntek
három koan
Szeder a vízben araszolt. Nem lehetett olyan hideg.
Nadrágom zsebébe dugtam a kezem, és hátradőltem a takarón.
A pincsi mellém telepedett, a chi összpontosult.
Szeder kihúzta magát.
Rózsaszirmok a fagylalt.
Három íz. Nálam mindig három.
A negyedik a kávé, de ez a négy is három volt.
Szarvasvipera a legfélelmetesebb, amióta a legionárius felkiáltott.
Bennem lakik, és néha nem mozdul.
Én sem moccanok, hátha akkor felébred.
Sanghajt látni kellett
Inkább, mint New York, mely jobbára még jelen. Inkább, mint Róma, mely valójában a múlt.
Azt hittem, reveláció lesz; nem volt az.
Jól éreztem magam ott, sok szempontból ismerős volt, aligha nevezhetném idegen világnak.
Semmi ellenséges fogadtatás a város vagy az ország részéről, barátságosan rám nevetett, invitált: nézz meg, nézd Kínát, nézd az embereket, a forgatagot, az életerőtől duzzadó, lendületes fejlődést!
Nyomor középszerűen, gazdagság és középosztály nyugatiasan, figyasztói társadalom és hagyománytisztelet a jin és jang harmóniájában.
Csoszan, Shanghaj.
Az élet zen
Ott áll előttem.
Balról nézem, profilja szabályos, tetszetős, kedvem lelem benne.
Jobbról nézem, na innen látszik a hatalmas forradás, a furunkulus az orrán, a hályog és az aránytalan járomcsont-kiszögellés, mely elborzaszt.
Merről tekintsek rá? Csak rajtam múlik.
Az igazi művész mindenfelől szemügyre veszi a látnivalót, hogy teljes legyen a kép, és szabadon dönthesse el, mit és hogyan kíván kiemelni belőle.
Zhoang Xi mondta: a mester feladata helyzetet teremteni.